6 filmów o weganizmie

6 FILMÓW O TYM, DLACZEGO WARTO OGRANICZYĆ SPOŻYCIE MIĘSA I NABIAŁU – DLA ZDROWIA I DLA ŚWIATA

Tym postem zaczynam nowy cykl #seansdlaświata. Co tydzień na weekend będę podrzucać wam kilka propozycji filmowych, które trochę uczą, trochę otwierają oczy i trochę inspirują. Na pierwszy ogień polecam zestaw filmów o lepszym świecie (i zdrowiu) bez nabiału i mięsa.

Pandemia wciąż trochę nas trzyma z daleka od kina, więc może to dobry czas na trochę internetowych seansów dokumentalnych. Tym postem zaczynam nowy cykl #filmydlaświata. Co tydzień (lub dwa) na weekend będę podrzucać wam kilka propozycji filmowych, które trochę uczą, trochę otwierają oczy i trochę inspirują. Na pierwszy ogień idzie lista 6 propozycji dostępnych na Netflixie i YouTubie. 6 filmów o tym, dlaczego warto ograniczyć spożycie mięsa i nabiału. Poniżej znajdziecie podpowiedzi, gdzie co znaleźć. Mój ulubiony z tej listy to chyba “Forks Over Knives” – może dlatego, że się od niego “wszystko” u mnie zaczęło (ale to inna historia). A że jestem eks sportowcem i nadal lubię podglądać sportowców, to też bardzo mnie wciągnął “The Game Changers”. Cowspiracy to thriller, trzeba mieć mocne nerwy, ostrzegam. Plant Pure Nation chyba trochę niedoceniony u nas (a dostępny na youtubie za free).

Co prawda większość z tych filmów pokazuje realia amerykańskie, ale ja to traktuję jako taką przestrogę pt. “gdzie dojdziemy, jak nie zmienimy trasy”. No bo przecież tam idziemy.

1. VEGUCATED (2011)

W 2005 roku, kiedy zaczął powstawać ten film, świadomość społeczna na temat weganizmu była dość mierna i pełna stereotypów. Widać to na filmie bardzo wyraźnie. Dziś może być świetną lekcją dla wszystkich osób, które nie do końca wiedzą, o co chodzi z tym weganizmem. Co ci weganie właściwie jedzą. No i co się może stać, kiedy na 6 tygodni zamienimy się z weganinem na diety i się trochę w temacie doedukujemy. Moja refleksja jest taka, że dużo się przez te 15 lat zmieniło. Ale chyba wciąż jeszcze trochę za mało.

2. FORKS OVER KNIVES (2011)

Jeden z pierwszych filmów na temat diety wegańskiej, który obejrzałam. Pracowałam wówczas w Szkocji, w restauracji, w której serwowało się ogromne ilości smażonej w głębokim tłuszczu ryby, burgery, steki, owoce morza i ryby. Dań wegańskich prawie w karcie nie było. Po obejrzeniu tego filmu nie zjadłam więcej mojego ulubionego burgera z dziczyzną ani fish and chips. Zaczęłam też więcej gotować. “Forks over knives” to kilka historii osób, które dzięki przejściu na dietę roślinną w niemal cudowny sposób wyzdrowieli – z cukrzycy, chorób serca oraz kilku innych, uznawanych za choroby cywilizacyjne – powodowane często niezdrową dietą ze zbyt dużą ilością mięsa i nabiału oraz śmieciowego jedzenia. W filmie wypowiadają się też lekarze, którzy prowadzili swoich pacjentów i chyba wciąż są wyjątkami w swojej wierze, że dieta leczy przyczyny i tam należy zacząć leczenie.

Cały film dostępny na platformie Netflix.

3. COWSPIRACY (2014)

Ten film ogląda się jak dobry thriller. U nas w Polsce większość wołowiny idzie na eksport, nie jemy jej dużo, ale w Stanach to jest mięso numer jeden. I za przemysłem produkcji wołowiny stoi niezła mafia. Warto obejrzeć, bo naprawdę daje do myślenia.

Cały film dostępny na platformie Netflix.

4. PLANT PURE NATION (2015)

Film twórców “Forks over knives” opowiadający historię dra T. Colina Campbella, który jako jeden z pierwszych badaczy pokazał jak dieta wpływa na nasze zdrowie (jest m.in. autorem przełomowych badań, zwanych China Study). To kolejny film, który pokazuje jak kultura jedzenia mięsa jest wgrana nam jako ustawienie fabryczne i jak trudno nam te przekonania zmienić, bo bardzo mało wiemy o zdrowym jedzeniu. To też film o tym, jak polityka i pieniądze nie sprzyjają zmianie żywieniowych nawyków. I jak bardzo potrzebna nam jest edukacja i świadomość. Mocno amerykański film, ale też niestety mocno ku przestrodze.

Książkę “China Study” dra Campbella możecie kupić w polskim przekładzie pod tytułem “Nowoczesne zasady odżywiania Przełomowe badanie wpływu żywienia na zdrowie”.

5. WHAT THE HEALTH (2017)

Film twórców “Cowspiracy” skupia się na chorobach, które zawładnęły społeczeństwem amerykańskim i ewidentnie ich przyczyną jest zła dieta – pełna mięsa i nabiału. W dodatku tutaj też znajdziemy sporo smutnych faktów na temat tego jaką siłę mają producenci i politycy, którzy piorą nam mózg i pozostają bezkarni wobec tego, jak konsumpcja produktów odzwierzęcych niszczy nasze zdrowie. W zestawieniu z wypowiedziami lekarzy i naukowców nie wygląda to zbyt kolorowo.

6. THE GAME CHANGERS (2018)

To film dla wszystkich, którzy nadal twierdzą, że mięso daje siłę. Historie wielu sportowców, którzy nie tylko przeszli na dietę wegańską, ale także poprawili swoje wyniki. Film pokazuje też ten fenomen od strony naukowej i medycznej, więc mocno oparty jest na dowodach, które trudno podważyć. Niektórzy twierdzą, że jest bardzo jednostronny, ale chyba takie było zamierzenie – obalić mit mięsożernego siłacza. I przekonanie, że prawdziwi mężczyźni muszą jeść mięso.

Cały film dostępny na platformie Netflix.


Może coś też mi polecicie? To dorzucę do mojej youtubowej playlisty, którą znajdziecie tutaj: https://bit.ly/3jeAeG6

Dodaj komentarz